- 12.4.2024
Sanacemi obecně rozumíme odstranění příčin a následků způsobených škod. V případě stavebních prací dělíme sanace na:
- sanace vlhkého zdiva
- sanace železobetonových konstrukcí
Sanace železobetonových konstrukcí
Sanací železobetonové konstrukce se rozumí uvedení konstrukce poškozené vlhkostí, solemi a jinými vlivy do původního stavu.
- sanace trhlin a dilatací
- plošné sanace železobetonových konstrukcí
Sanace trhlin a dilatací – jedná se o utěsnění trhlin v ploše konstrukce, které mohou být statické nebo dynamické. Může jít o trhliny, kterými proniká voda, nebo můžou být suché. Po stanovení typu trhliny se zvolí vhodný způsob řešení. Jedná s většinou o polyuretanové injektáže, případně injektáže akrylátovými gely. Tyto metody sanace zamezí průniku vlhkosti a vody do železobetonové konstrukce, čímž jí chrání a prodlužují její životnost.
Plošná sanace železobetonových konstrukcí (např. mostů, opěrných stěn a podobně) se provádí tam, kde jsou konstrukce poškozeny nejčastěji vlhkostí nebo mrazem. Dochází zde k narušení povrchu betonu a karbonataci výztuže. V těchto případech se provádí sanace železobetonových konstrukcí metodou reprofilace – pomocí speciálních cementových malt. V praxi to znamená mechanické odstranění degradovaných částí betonu, odrezení výztuže a její následná pasivace, doplnění betonové konstrukce do původního tvaru pomocí neprofilačních malt. Vhodný typ reprofilačních malt se určuje dle klimatických podmínek a tloušťky vrstev, které je třeba na konstrukci reprofilovat. Sanace poté probíhá v jednom nebo více pracovních krocích.
Výsledkem úspěšné sanace je železobetonová konstrukce v původním tvaru s ochranou proti korozi vnitřní výztuže a odolná vůči mrazům a vodě.